БЕЛАРУСКА-КІТАЙСКІ ЦЭНТР МІЖКУЛЬТУРНАЙ КАМУНІКАЦЫІ

На філалагічным факультэце БДУ пры кафедры кітайскай філалогіі 1 снежня 2015 года адкрыты Беларуска-кітайскі цэнтр міжкультурнай камунікацыі.
Прыярытэтныя накірункі дзейнасці Беларуска-кітайскага цэнтра міжкультурнай камунікацыі:
1. Распаўсюджванне кітайскай культуры, мовы і літаратуры ў Беларусі.
2. Узаемны акадэмічны і навуковы абмен (выкладчыкамі, аспірантамі, магістрантамі і студэнтамі).
3. Правядзенне адкрытых лекцый у фармаце “Кітайскі народны ўніверсітэт”, прысвечаных пытанням гісторыі і традыцыйнай культуры Кітая, кітайскай мове ў сінхраніі і дыяхраніі, кітайска-ўсходнеславянскім моўным і літаратурным сувязям.
4. Арганізацыя і правядзенне міжнародных праектаў (канферэнцыі, круглыя сталы, семінары, форумы і інш.).
5. Міжнародныя даследаванні ў галіне супастаўляльнага мовазнаўства і літаратуразнаўства, тэорыі і практыкі перакладу (з кітайскай – на рускую і беларускую мовы і наадварот), міжкультурнай камунікацыі.
6. Абмен вучэбнай і навукова-метадычнай літаратурай і перыёдыкай.
7. Распрацоўка і публікацыя сумесных выданняў па лінгвістыцы і літаратуразнаўству, методыцы выкладання замежных моў, краіназнаўству, лінгвакультуралогіі.
8. Арганізацыя і правядзенне на філалагічным факультэце культурных і асветніцкіх мерапрыемстваў, прысвечаных традыцыям, звычаям, літаратуры і мастацтву Кітая.
Стратэгічны партнёр Беларуска-кітайскага цэнтра міжкультурнай камунікацыі БДУ – Кітайска-беларускі цэнтр міжкультурнай камунікацыі Далянскага ўніверсітэта тэхналогій.

白中跨文化交流中心

2015年12月1日,在语文系汉语学教研室开设白中跨文化交流中心。