ПАДАРОЖЖА У СВЕТ АНТЫЧНАСЦІ

Кафедра класічнай філалогіі правяла шэраг мерапрыемстваў для школьнікаў.

Навучэнцы і настаўнікі ДУА СШ № 66 сталі жаданымі гасцямі на філалагічным факультэце. Выкладчыкі кафедры класічнай філалогіі і студэнты 3-га курса спецыяльнасці «Класічная філалогія» з задавальненнем дапамагаюць школьнікам рабіць першыя крокі ў дзіўным свеце Старажытнай Грэцыі і Рыма. Супрацоўніцтва такога роду дае навучэнцам магчымасць не толькі ацаніць вялікі ўплыў антычнай спадчыны на еўрапейскую і беларускую культуры, але і ў большай ступені азнаёміцца ​​са спецыфікай навучання на філалагічным факультэце, вызначыцца з выбарам будучай прафесіі.

26 кастрычніка 2019 г. адбыўся майстар-клас для настаўнікаў і вучняў 9–11-х класаў «Крылатыя словы», прысвечаны фразеалагічным зваротам рускай мовы, заснаваным на антычных культурна-гістарычных рэаліях. Правяла майстар-клас старшы выкладчык кафедры класічнай філалогіі Ю. А. Сядзініна-Баркоўская. Пад кіраўніцтвам вопытнага выкладчыка школьнікі захоплена выяўлялі значэнні вобразных выразаў у рускай мове, успаміналі вядомыя міфы, легенды, гістарычныя факты, якія ляжаць у іх аснове, і даведваліся новыя. У ходзе майстар-класа выкарыстоўвалася падрабязная слайд-прэзентацыя, дзе ў якасці ілюстрацыйнага матэрыялу было выкарыстана больш за 60 работ антычных скульптараў і мастакоў, а таксама вядучых майстроў еўрапейскага выяўленчага мастацтва.

14 снежня 2019 г. студэнты 3-га курса спецыяльнасці «Класічная філалогія» правялі на базе кабінета грэчаскай філалогіі заняткі для навучэнцаў 5-х класаў «Экскурсія па Алімпу». Куратарамі праекта выступілі старшыя выкладчыкі кафедры класічнай філалогіі Н. В. Пратасевіч і Ю. А. Сядзініна-Баркоўская. У адпаведнасці з прынцыпам «роўны навучае роўнага» студэнты распавялі школьнікам пра алімпійскіх багоў і іх атрыбуты, праілюстравалі свой аповед маляўнічай мультымедыйнай прэзентацыяй. Фіналам займальнага падарожжа стала віктарына, у якой навучэнцы з задавальненнем прынялі самы актыўны ўдзел.

Педагагічны калектыў ДУА СШ № 66 высока ацэньвае вынікі і перспектывы супрацоўніцтва з філалагічным факультэтам.

Настаўнік рускай мовы і літаратуры, настаўнік вышэйшай катэгорыі Н. І. Вернікоўская:

Мы, настаўнікі, на ўроках літаратуры спрабуем фарміраваць у сучасных школьнікаў чытацкі густ, пазнаёміць іх з класічнай літаратурай, пракласці ім той масток з кніг, які злучае некалькі тысячагоддзяў назад з сучаснасцю, прыадкрыць  заслону таямніцы слова. І як гэта бывае няпроста! Школьны настаўнік «скаваны» праграмай, якая, на жаль, вылучае скупыя гадзіны на самыя цікавыя, пазнавальныя літаратурныя тэмы.

Антычнасць – калыска літаратуры ... міфы пра багоў і герояў ... Гамер ... Эсхіл ... Колькі крылатых выразаў з’явілася, дзякуючы літаратуры антычнасці!

Пяцікласнікі толькі зацікавіліся міфамі, а тут новыя аўтары, творы, героі. Старшакласнікі лічаць самай складанай тэмай рускай мовы фразеалогію, блытаюцца ў значэннях вядомых крылатых выразаў. Навучэнцы 9–11-х класаў актыўна прымаюць удзел у інтэлектуальных і даследчых конкурсах, алімпіядах, дзе неабходны веды па тых ці іншых тэмах.

Дзякуючы супрацоўніцтву з кафедрай класічнай філалогіі БДУ, навучэнцы 5–11-х класаў сярэдняй школы № 66 наведалі не проста цікавыя заняткі і мерапрыемствы, але і паглыбілі свае веды, пагрузіліся ў эпоху Антычнасці. У межах падрыхтоўкі да алімпіяд і конкурсаў для навучэнцаў 9–11-х класаў Ю. А. Сядзініна-Баркоўская правяла яркі, запамінальны майстар-клас, падчас якога распавяла аб паходжанні і значэнні антычных фразеалагізмаў. У нашай школе ёсць іншыя вучні, якія таксама жадаюць наведаць падобныя заняткі. Выкладчыкі і студэнты факультэта падрыхтавалі для пяцікласнікаў інтэрактыўнае і пазнавальнае мерапрыемства «Экскурсія па Алімпе», на якім выклікалі непадробны інтарэс у навучэнцаў, жаданне перачытаць і прачытаць міфы. Аб наведванні мерапрыемства дзеці доўга яшчэ ўспаміналі. Менавіта такі фармат супрацоўніцтва школы і ўніверсітэта ўзбагачае навучэнцаў ведамі, пашырае кругагляд, развівае ў іх творчыя, даследчыя здольнасці, што адпавядае патрэбам нашага часу.

Супрацоўніцтва кафедры класічнай філалогіі і ДУА СШ № 66 працягваецца ўжо другі год. 19 сакавіка 2019 г. на базе кабінета грэчаскай філалогіі філалагічнага факультэта БДУ прайшла адкрытая лекцыя «Гамер і яго паэмы “Іліяда” і “Адысея”», якую выкладчыкі кафедры і студэнты арганізавалі для вучняў у межах удзелу ў Festival Européen Latin Greс. Навучэнцы актыўна прымаюць удзел у конкурсах, арганізаваных кафедрай, і атрымліваюць дыпломы. У конкурсе дэкламацыі антычнай паэзіі «Ad Melpomenen» Пруднікава Яна (8-ы клас) і Чэпік Паліна (11-ы клас) былі адзначаны дыпломамі II і III ступені. У агульнаўніверсітэцкім конкурсе творчых работ студэнтаў «Культурная спадчына Антычнасці і сучаснасць» адзначаны дыпломамі II і III ступені Пратасевіч Ганна (5-ы клас), Баркоўская Дар’я (5-ы клас), Хмыз Дзіяна (6-ы клас).