На філфаку адбылася вечарына «Аснежаныя рытмы»

Пятага снежня адбылася вечарына паэзіі і музыкі «Аснежаныя рытмы», прымеркаваная да 80-годдзя філалагічнага факультэта. На яе былі запрошаны шматлікія выпускнікі, педагогі-ветэраны, сённяшнія супрацоўнікі філфака, студэнты БДУ, навучэнцы ўстаноў агульнай і сярэдняй спецыяльнай адукацыі.

Распачаў вечарыну загадчык кафедры гісторыі беларускай літаратуры А.І. Бельскі, які нагадаў, што традыцыю творчых сустрэч на філфаку запачаткаваў прафесар, экс-дэкан філалагічнага факультэта, выдатны беларускі паэт А.А. Лойка. Потым госці і выпускнікі паглядзелі відэапрэзентацыю, прысвечаную выкладчыкам філалагічнага факультэта. Сардэчна прывітаў ветэранаў, гасцей і выпускнікоў дэкан факультэта прафесар І.С. Роўда.

Госцем сёлетніх «Аснежаных рытмаў» стаў паэт, кампазітар, спявак, выпускнік філфака 1986 года Станіслаў Коршак (Рыга). Ён выканаў песні на розных мовах, у тым ліку беларускія, прысвечаныя малой радзіме («Слаўся, наш Слуцк малады!», «Дзе клён стары хвалюе сэрца»), а таксама на тэму кахання («Ты ж мая мара», «Нарач яднае нас»). Яго выступленне стала прыкладам духоўнай мужнасці, жыццялюбства, высокай грамадзянскасці, патрыятызму, сыноўняй адданасці роднай Беларусі. Творчую эстафету перанялі маладыя паэты, студэнты ІV курса Алеся Адамовіч, Ксенія Бранчэль, Ксеня Вярынская, якія прачыталі ўласныя вершы, паказалі цудоўныя ўзоры паэтычнай творчасці і артыстызму.

На паэтычна-музычную вечарыну прыйшло шмат таленавітых і адораных навучэнцаў, пераможцаў і ўдзельнікаў рэспубліканскіх і абласных алімпіяд, творчых конкурсаў, якія мелі магчымасць пабачыць вядомых навукоўцаў і выкладчыкаў філалагічнага факультэта, па кнігах якіх вучацца, рыхтуюцца да ўрокаў, канферэнцый, алімпіяд: А. І. Бельскага, В. У. Праскаловіч, У. А. Навумовіча, І. Э. Багдановіч (яна ж кіраўнік студэнцкага літаратурнага гуртка «Альтанка»), А. Л. Вераб’я, П. І. Навуменку і інш. Сталічных вучняў сустракалі выкладчыкі, якія мэтанакіравана працуюць з адоранымі навучэнцамі, удзельнічаюць у школьным алімпіядным руху: А. А. Радзевіч, В. Ю. Дылеўская, С. А. Шантаровіч і інш. Сярод юных гасцей філфака былі навучэнцы Ліцэя БДУ, Мінскага дзяржаўнага абласнога ліцэя, гімназіі № 33 г. Мінска, ліцэя № 2 г. Мінска, сярэдніх школ № 118, 148 і інш. Завіталі да філфакаўцаў на свята паэзіі і музыкі больш як трыццаць навучэнцаў Мінскага дзяржаўнага аўтамеханічнага каледжа імя акадэміка М. С. Высоцкага.

На вечарыне прысутнічалі пісьменнікі Анатоль Бутэвіч, Людміла Забалоцкая, Анатоль Зэкаў, Зоя Падліпская, Алесь Гібок-Гібкоўскі, Наталля Кучмель і інш., старшыня Саюза жанчын БДУ Ірына Казакова, галоўны рэдактар часопіса «Роднае слова» Наталля Шапран, кандыдаты філалагічных навук Святлана Малюковіч, Таццяна Казакова, Ала Жардзецкая, Раман Дубашынскі і інш., дырэктары і намеснікі школ, настаўнікі-метадысты і настаўнікі вышэйшай катэгорыі, супрацоўнікі выдавецтваў «Мастацкая літаратура», «Адукацыя і выхаванне», Нацыянальнага інстытута адукацыі, музеяў, архіваў, часопісаў «Роднае слова», «Беларуская мова і літаратура», «Гісторыя і грамадазнаўства» і інш., выпускнікі філфака, вядомыя землякі паэта і спевака С. Коршака.

Пасля вечарыны шэраг педагогаў даслала водгукі са словамі падзякі за праведзенае мерапрыемства. «Дзякуй вялікі за запрашэнне і свята для дзяцей, ім вельмі спадабалася. Годна, яскрава, запамінальна», — напісала А. К. Пекач, настаўнік-метадыст ліцэя № 2 г. Мінска.