12 і 13 лістапада на філалагічным факультэце БДУ адбыўся цыкл лекцый вядомага расійскага літаратуразнаўцы і культуролага, прафесара Аляксандра Мікалаевіча Ужанкова

Выступленні прафесара А.М. Ужанкова былі арганізаваны кафедрай рускай літаратуры філалагічнага факультэта БДУ з мэтай прыцягнення ўвагі студэнтаў і педагогаў да праблем духоўнага зместу рускай літаратуры, а таксама дэманстрацыі магчымасцей вывучэння і новага прачытання вядомых твораў рускай класікі.

Слухачам была прадстаўлена ўнікальная магчымасць даведацца, як навучыцца правільна чытаць і інтэрпрэтаваць важныя літаратурныя помнікі, адэкватна тлумачыць сэнсы, таямніцы і загадкі лепшых твораў рускай літаратуры XIX стагоддзя.

Студэнты і выкладчыкі адзначылі, што сустрэчы з прафесарам А.М. Ужанковым для многіх сталі своеасаблівай культурнай рэвалюцыяй, адкрылі глыбіні духоўнага зместу твораў рускай літаратуры.

З водгукаў прысутных:

«Вельмі ўдзячна! Я столькі карыснага даведалася! Дасюль натхнёная. Буду перачытваць. Згодна з Аляксандрам Мікалаевічам, што дэталь – царыца сэнсаў. Глыбіня неверагодная!»;

«Так важна, калі навуковец расстаўляе правільныя акцэнты і адкрывае духоўную глыбіню твораў. Для нас лекцыі Ужанкова – доказ таго, што літаратуразнаўства – не рамяство, а са-быццё з творам, аўтарам, культурай»;

«Спадзяемся, што пасеянае слова пра духоўныя асновы літаратуры і жыцця дасць больш усходаў, чым нам дадзена ведаць».

Аляксандр Мікалаевіч Ужанкоў – навуковец з сусветным імем, літаратуразнавец, культуролаг, тэарэтык і гісторык літаратуры і культуры Старажытнай Русі. Доктар філалагічных навук, кандыдат культуралогіі, прафесар. Прарэктар па навуковай дзейнасці і загадчык кафедры літаратуры Маскоўскага дзяржаўнага інстытута культуры. Кіраўнік цэнтра фундаментальных даследаванняў рускай сярэднявечнай культуры Расійскага навукова-даследчага інстытута культурнай і прыроднай спадчыны ім. Д. С. Ліхачова. Ганаровы работнік вышэйшай прафесійнай адукацыі Расійскай Федэрацыі. Член Саюза журналістаў СССР  і Саюза пісьменнікаў Расіі, правадзейны член (акадэмік) Акадэміі Расійскай славеснасці, член Таварыства даследчыкаў Старажытнай Русі, член Навуковага савета па культурнай і гістарычнай спадчыне Расійскай Акадэміі навук, член Савета па навуцы пры Міністэрстве культуры РФ.