Вынікі Рэспубліканскага конкурсу відэапраектаў «Давайце памятаць пра вайну...»

З 19 красавіка па 7 мая 2021 г. на філалагічным факультэце Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта ўпершыню прайшоў Рэспубліканскі конкурс відэапраектаў «Давайце памятаць пра вайну...», прысвечаны 76-годдзю Вялікай Перамогі. Такія мерапрыемствы фарміруюць у студэнтаў пачуццё датычнасці да падзей Вялікай Айчыннай вайны 1941–1945 гг., выхоўваюць грамадзянскасць, патрыятызм і павагу да подзвігу абаронцаў Айчыны на прыкладзе музычных, паэтычных і празаічных твораў пра вайну, ствараюць умовы для раскрыцця крэатыўных здольнасцяў і самарэалізацыі студэнтаў.

Арганізатарам мерапрыемства выступала кафедра англійскага мовазнаўства. Мэта конкурсу – захаванне памяці пра Вялікую Айчынную вайну, развіццё творчага патэнцыялу студэнцкай моладзі. На конкурс было заяўлена 35 відэапраектаў ад прадстаўнікоў 6 устаноў адукацыі: Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта, Віцебскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя П. М. Машэрава, Віцебскага дзяржаўнага тэхналагічнага ўніверсітэта, Гродзенскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Янкі Купалы, Магілёўскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя А.А. Куляшова і Столінскай дзяржаўнай гімназіі. 7 мая на адукацыйным партале філалагічнага факультэта БДУ https://eduphil.bsu.by/course/view.php?id=1973 адбылося падвядзенне вынікаў конкурсу і вызначаны пераможцы па наступных намінацыях:

• «Лепшы паэтычны праект» – Патуціна Анастасія, Саковіч Вольга (БДУ), Фундатар Таццяна Пятроўна, Дудзько Анастасія Дзмітрыеўна, Дашкевіч Святлана Сяргееўна, Будзеніс Вольга Генрыхаўна (выкладчыкі кафедры англійскай філалогіі ГрДУ имяЯнкі Купалы), Дашгынаў Даўлецяр (БДУ);
  • «Лепшы праект у прозе»– Аннамухаммедава Гулкамар (БДУ);
  • «Лепшы музычны праект»– Шохан Кацярына (БДУ);
  • «Самае прафесійнае відэа»– Халько Назар, Шастакевіч Яўген (ГрДУ імя Янкі Купалы);
  • «Самае крэатыўнае відэа»– Кудакцін Ягор, Круковіч Дар’я (БДУ);
  • «Самае інфарматыўнае відэа»– Маргарыта Сінкевіч (ГрДУ імя Янкі Купалы);
  • «Самае эмацыянальнае відэа»– Алмовава Дуньягазель (БДУ), Даніленка Аляксандра (ВДУ імя П.М. Машэрава);
  • «Лепшае візуальнае афармленне відэа»– Гусейнава Азіза (ВДУ імя П.М. Машэрава);
  • «Прыз глядацкіх сімпатый»– Якавенка Кацярына (МДУ імя А.А. Куляшова);
  • «Адкрыццё конкурсу»– Дульская Мілена (Столінская дзяржаўная гімназія).

Відэапраекты фіналістаў конкурсу размешчаны на padlet-дошцы https://ru.padlet.com/victorydaybsu2021/victoryday2021. Арганізатары конкурсу відэапраектаў «Давайце памятаць пра вайну...» спадзяюцца, што конкурс стане добрай традыцыяй.