АД РАМАНАЎ ДА «ЕВАНГЕЛЛЯ» Ф М. ДАСТАЕЎСКАГА: СУСТРЭЧА Ў МІНСКУ

У нашым мітуслівым свеце, дзе гарадскі гул нярэдка заглушае музыку званоў, вельмі важна знаходзіць час і магчымасць сутыкнуцца з Вечным. Для нас, студэнтаў 2 курса, такім адкрыццём стала наведванне 15 сакавіка Мінскай Духоўнай Акадэміі разам з нашым выкладчыкам, дацэнтам кафедры рускай літаратуры Сідаравай Таццянай Пятроўнай.

Нашым правадніком і экскурсаводам стаў Дзмітрый, навучэнец духоўных школ. Малады чалавек, сціплы і ветлы, нагадаў нам Алёшу Карамазава з несмяротнага рамана Ф.М. Дастаеўскага «Браты Карамазавы». Ён захоплена расказаў нам пра гісторыю навучальнай установы, пра храм, пра веру, пра асаблівасці жыцця святароў, дапаўняючы апавяданне гісторыямі з асабістага вопыту і адказваючы на нашыя пытанні.

Нас уразіў роспіс інтэр'ера акадэмічнага храма ў гонар свц. Кірыла Тураўскага, лёгкі і нябёсны, насычаны сімвалічнымі дэталямі.

Пасля агляду царквы мы апынуліся ў царкоўна-гістарычным музеі Акадэміі, сфарміраваным на аснове калекцыі ікон, царкоўных рэчаў, карцін і духоўнай літаратуры мітрапаліта Мінскага і Слуцкага Філарэта (Вахрамеева). Гісторыка-культуралагічныя каментарыі Дзмітрыя дапамагалі глыбей прасякнуцца сутнасцю кожнага экспаната, даведацца пра яго лёс.

Пасля музея нам паказалі кабінет Свяцейшага Экзарха Беларусі прыснапамятнага мітрапаліта Філарэта, героя Беларусі. Мы ўбачылі яго фота, запісы, шматлікія кнігі, даведаліся пра яго як пра аўтарытэтнага царкоўнага дзеяча і прапаведніка, пра яго вялікі ўклад у станаўленне Беларускай Праваслаўнай Царквы. У кабінеце панавала незвычайна спакойная атмасфера.

Безумоўна, самым доўгачаканым і трапяткім момантам экскурсіі стала знаёмства з факсімільным выданнем "Евангелля" Ф.М. Дастаеўскага, якое знаходзіцца ў бібліятэцы Мінскай Духоўнай акадэміі. Гэта было выдатным дадаткам да лекцый, на якіх мы вывучаем творчасць пісьменніка. Дастаеўскі – чалавек з неверагодна багатым духоўным вопытам. Яго стаўленне да рэлігіі паўплывала не на адно пакаленне людзей. Яго па праве можна лічыць асобай, якая змагалася за перамогу сапраўдных хрысціянскіх каштоўнасцяў над злосцю, якая панавала ў сэрцах людзей. Менавіта ён змог зрушыць прыярытэты свайго чытача ў бок любові, дабрадзеі і Святога Пісання.

Евангелле Фёдара Міхайлавіча сапраўды з'яўляецца здабыткам міравой культуры. Гэта кніга, да якой пісьменнік і філосаф звяртаўся ў хвіліны спакус, у імгненні радасці і натхнення.

Унікальны асобнік Евангелля Дастаеўскага, які знаходзіцца ў кардоннай імітацыі катаржнага вагона, не пакінуў абыякавым нікога са студэнтаў! Сумны дызайн «вагончыка» падкрэслівае глыбіню душэўных нягод, выпрабаваных Дастаеўскім на катарзе, якія, разам з тым, прывялі яго да духоўнага перараджэння і накіравалі на шлях веры. Мы маглі разгледзець шматлікія нататкі, каментарыі, якія пісьменнік рабіў на старонках Евангелля не толькі на катарзе, але і на працягу ўсяго жыцця, бо Евангелле, якое яму падарыла жонка дзекабрыста Н.Д. Фанвізіна, не пакідала яго ніколі. Цяжка перадаць словамі тое, што жыло ў сэрцах кожнага з нас у гэтую хвіліну. Мы адчулі нейкае адзінства, схіляючыся над пажоўклымі лісткамі Святой Кнігі.

Прыемна здзівіла і тое, што Мінская Духоўная акадэмія ідзе ў нагу з часам: зручны сайт, электронная бібліятэка, анлайн-трансляцыі богаслужэнняў дазваляюць кожнаму далучыцца да непаўторнай атмасферы гэтай багаслоўскай установы і запазычыць для сябе шмат карыснай інфармацыі.

Калі мы выйшлі на вуліцу, яна ўся была залітая святлом, яркім сонцам, якім свяціўся свет, і мы, здавалася, разам з ім. Святло дабра і чыстага, безумоўнага кахання нёс у сваім сэрцы кожны з нас.

Аказваецца, пачуць званы можна заўсёды і ўсюды – варта толькі шчыра захацець.

Мы ўдзячны прарэктару па навукова-багаслоўскай рабоце Мінскіх Духоўных акадэміі і семінарыі, кадыдату багаслоўя Слесарову Аляксандру Валер'евічу за прадстаўленую магчымасць наведаць выдатную навучальную ўстанову з яе ўнікальнай гісторыяй і духоўнай культурай.

IMG 20220315 134646

IMG 20220315 134755