Сэрвісы

Тэорыя мовы і славістыка

Асновы навуковай школы "Тэорыя мовы і славістыка" былі закладзены на базе кафедры тэарэтычнага і славянскага мовазнаўства філалагічнага факультэта БДУ, якая функцыянуе як навучальнае і навуковае падраздзяленне з 1966 г. Заснавальнікам дадзенай навуковай школы з'явіўся доктар філалагічных навук, доктар педагагічных навук прафесар Адам Яўгенавіч Супрун. Яго навуковая дзейнасць разнастайная, дасягненні маштабныя і карыстаюцца міжнародным прызнаннем. Да свайго 70-годдзя А. Я. Супрун быў аўтарам каля 600 друкаваных работ, у тым ліку больш за 60 кніг і брашур, пад яго кіраўніцтвам абаронена больш за 60 кандыдацкіх і 10 доктарскіх дысертацый. Гэтыя лічбы здольны асацыявацца хутчэй з працай навуковага інстытута, чым з жыццём аднаго чалавека.

З моманту станаўлення навуковай супольнасці "Тэорыя мовы і славістыка" пад кіраўніцтвам А.Я. Супруна яго членамі падрыхтаваны шэраг агульнатэарэтычных работ у галіне лінгвістыкі, педагогікі, журналістыкі, семіётыкі і інш. У агульнай складанасці за перыяд функцыянавання навуковай школы выдадзена больш за 120 манаграфій, падручнікаў, вучэбных дапаможнікаў і амаль 2 тысячы артыкулаў, зроблены шэраг дакладаў на найбуйнейшых міжнародных навуковых форумах (у тым ліку на міжнародных з'ездах славістаў). За час існавання навуковай супольнасці яго члены шматразова заахвочваліся міжнароднымі і нацыянальнымі прэміямі і дзяржаўнымі ўзнагародамі за высокія навуковыя дасягненні, у тым ліку прэміямі БДУ імя У.І.Пічэты ў галіне сацыяльных і гуманітарных навук (Н.Б. Мечкоўская, Б.Ю. Норман).

З 2022 г. кіраўніком навуковай школы «Тэорыя мовы і славістыка» з'яўляецца доктар філалагічных навук прафесар Ніна Барысаўна Мячкоўская.

У цяперашні час у сферы навуковых інтарэсаў членаў супольнасці «Тэорыя мовы і славістыка» знаходзяцца актуальныя праблемы сучаснага агульнага мовазнаўства, славістыкі, індаеўрапеістыкі; славянскія мовы ў іх развіцці і функцыянаванні, іх сістэмы і падсістэмы, адзінкі, структура і асаблівасці ў параўнанні з іншымі мовамі; інавацыйныя метады навучання славянскім мовам і інш.

Падрабязней тут

Рэсурсы