Сэрвісы

Падведзены вынікі Міжнароднага конкурсу эсэ на англійскай мове «ERUDITE»

20 снежня 2021 года на філалагічным факультэце падвялі вынікі Міжнароднага конкурсу эсэ на англійскай мове «Erudite», арганізатарам якога выступіла кафедра англійскага мовазнаўства.

Мэта конкурсу – раскрыццё творчага патэнцыялу студэнтаў, стварэнне ўмоў інтэлектуальнай самарэалізацыі і павышэнне ўзроўню моўнай падрыхтоўкі.

Удзельнікам была прапанавана тэма эсэ «A man without education is like a building without foundation».

У конкурсе прынялі ўдзел 64 студэнты з 9 вядучых ВНУ Рэспублікі Беларусь і Расійскай Федэрацыі:

- Акадэмія кіравання пры Прэзідэнце Рэспублікі Беларусь;

- Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт;

- Віцебскі дзяржаўны ўніверсітэт імя П.М. Машэрава;

- Гомельскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Францыска Скарыны;

- Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы;

- Мінскі дзяржаўны лінгвістычны ўніверсітэт;

- Палескі дзяржаўны ўніверсітэт;

- Пскоўскі дзяржаўны ўніверсітэт;

- Санкт-Пецярбургскі дзяржаўны ўніверсітэт.

Ацэнка работ праводзілася ў два этапы па наступных крытэрыях:

- адпаведнасць заяўленай тэме;

- моўная пісьменнасць;

- лексічная разнастайнасць;

- лагічнасць выкладу і аргументацыя;

- крэатыўнасць і арыгінальнасць.

У фінал конкурсу прайшло 12 работ. Іх ацэньвала міжнароднае журы, у склад якога ўвайшлі:

Гутоўская Марына Сцяпанаўна (старшыня журы) – кандыдат філалагічных навук, загадчык кафедры англійскага мовазнаўства філалагічнага факультэта Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта;

Абдульманава Адэля Хамітаўна – кандыдат філалагічных навук, загадчык кафедры англійскай філалогіі і перакладу Санкт-Пецярбургскага дзяржаўнага ўніверсітэта;

Міхайлоўская Кацярына Уладзіміраўна – кандыдат філалагічных навук, дацэнт кафедры англійскага мовазнаўства філалагічнага факультэта Маскоўскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя М.В. Ламаносава;

Глазко Павел Пятровіч – кандыдат філалагічных навук, дацэнт кафедры тэорыі і практыкі англійскай мовы Мінскага дзяржаўнага лінгвістычнага ўніверсітэта;

Куліева Вольга Мікалаеўна – кандыдат філалагічных навук, дацэнт кафедры англійскага мовазнаўства філалагічнага факультэта Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта;

Астапкіна Кацярына Сяргееўна – кандыдат філалагічных навук, дацэнт кафедры англійскага мовазнаўства філалагічнага факультэта Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта.

Журы конкурсу вызначыла пераможцаў у наступных намінацыях:

The Best Essay. I месца – Якубецкая Лізавета Леанідаўна, Мінскі дзяржаўны лінгвістычны ўніверсітэт, 4 курс.

The Best Essay. II месца – Папко Дзмітрый Аляксандравіч, Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт, 4 курс.

The Best Essay. III месца – Астапчук Радміла Георгіеўна, Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт, 4 курс.

The Language Expert – Барэйша Дар'я Сяргееўна, Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы, 3 курс.

The Most Logical Essay – Гіргель Арына Сяргееўна, Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт, 1 курс.

The Most Original Essay – Май Анастасія Вітальеўна, Палескі дзяржаўны ўніверсітэт, 2 курс.

The Most Emotional Essay – Барынава Галіна Дзмітрыеўна, Віцебскі дзяржаўны ўніверсітэт імя П.М. Машэрава, 2 курс.

Пераможцы атрымалі дыпломы і памятныя прызы ад ЗАТ «Альфа-Банк Беларусь».

З вынікамі конкурсу і працамі пераможцаў можна азнаёміцца на афіцыйным сайце конкурсу https://sites.google.com/view/bsu-essay-contest/

Арганізатары конкурсу дзякуюць усім удзельнікам за выяўленую цікавасць, творчасць, індывідуальнасць і ад усёй душы віншуюць пераможцаў.

2021.12 МК эссе на АЯ Эрудит. Награждение 2

2021.12 МК эссе на АЯ Эрудит. Награждение 3