Сэрвісы

Падведзены вынiкi ΧΙΙ Рэспубліканскай Алімпіяды па рускай мове для замежных студэнтаў «Руская мова пераадольвае межы, аб'ядноўвае людзей!»

18–19 красавіка 2024 года ў Беларускім дзяржаўным універсітэце ў рамках мерапрыемстваў БОПРЯЛ прайшла ΧΙΙ Рэспубліканская Алімпіяда па рускай мове для замежных студэнтаў, якія навучаюцца ў ВНУ Рэспублікі Беларусь «Руская мова пераадольвае межы, аб'ядноўвае людзей!»

Конкурснае выпрабаванне складалася з лексіка-граматычнага тэсту, аўдзіравання і спантаннага вуснага выказвання на адну з прапанаваных тэм.

Доктар філалагічных навук Сяргей Лебядзінскі ўзначаліў журы Алімпіяды, у складзе якога працавала і дацэнт кафедры прыкладной лінгвістыкі Марына Свірыдовіч.

Каманда замежных студэнтаў нашага факультэта спецыяльнасці «Руская філалогія» вярнулася з Алімпіяды з дыпломамі і граматамі.

Студэнты паказалі добры ўзровень валодання рускай мовай, агульнай і спецыяльнай лексікай, праявілі ўменне лагічна і вобразна прадстаўляць прапанаваную тэму і ўдзельнічаць у дыялогу.

Дыпломамі 1 ступені ўзнагароджаны студэнты 1 курса Бабылаў Мырат і Досава Насіба, студэнт 2 курса Се Цзінь, студэнт 3 курса Люй Сіньлун, студэнт-стажор 3 курса Лі Лодзя.

Дыпломамі 2 ступені ўзнагароджаны студэнт 3 курса Лю Вэй і студэнтка-стажор 3 курса Лі Ікэ.

Дыпломамі 3 ступені ўзнагароджаны студэнтка 1 курса Шукурджанава Арзув і студэнт 3 курса Люй Сянлінь.

Студэнты Се Цзінь і Лі Ікэ таксама атрымалі граматы «За арыгінальнасць раскрыцця тэмы спантаннага выказвання».

Дзякуем нашым удзельнікам за стараннасць і адказнасць, а таксама выказваем падзяку старшым выкладчыкам кафедры прыкладной лінгвістыкі, якія падрыхтавалі ўдзельнікаў Алімпіяды: Святлане Халілі-Квасавай, Кацярыне Варанцовай, Валянціне Дзямешка.

Віншуем нашых пераможцаў і жадаем далейшых поспехаў у вывучэнні рускай мовы!

20240422_130358.jpg

Рэсурсы