Стартавала тандэмнае навучанне студэнтаў філалагічнага факультэта

На кафедры нямецкага мовазнаўства стартавала тандэмнае анлайн-навучанне студэнтаў філалагічнага факультэта працягласцю 5 вучэбных тыдняў. Мэта праекта – развіццё партнёрскіх адносін з нямецкімі ВНУ, матывацыя студэнтаў і паляпшэнне ведаў нямецкай мовы.

Партнёрам з нямецкага боку выступіў Лейпцыгскі ўніверсітэт (кафедра славянскага мовазнаўства і ўсходняй славістыкі). Кандыдат філалагічных навук Марыя Сулімава з Універсітэта г. Лейпцыг звярнулася з такой прапановай і выказала пажаданне сваіх студэнтаў наладзіць доўгатэрміновае супрацоўніцтва, бо каронавірусныя абмежаванні не дазваляюць студэнтам удзельнічаць у праграмах акадэмічнай мабільнасці. З боку філалагічнага факультэта ў праекце ўдзельнічаюць студэнты 1-га (працягваюць вывучаць мову пасля школы), 2-га (нямецкая мова як асноўная замежная) і 4-га (нямецкая мова як другая замежная) курсаў.

15 красавіка 2021 года прайшоў арганізацыйны анлайн-сход, на якім адбылося знаёмства тандэм-партнёраў. Студэнты з абодвух бакоў будуць атрымліваць тэмы для абмеркавання і заданні ў межах вучэбнага плана. Першыя водгукі студэнтаў станоўчыя. У будучым плануецца арганізацыя тандэмаў са студэнтамі іншых ВНУ ФРГ.

Tandem Leipzig