Сэрвісы

Свая гульня

На філалагічным факультэце завяршыўся першы сезон інтэлектуальных гульняў для замежных студэнтаў у фармаце «Свая гульня».

«Свая гульня» – гэта маштабны праект, арганізаваны кафедрай прыкладной лінгвістыкі пад кіраўніцтвам загадчыка кафедры Аксаны Дарагакупец-Навіцкай і пры падтрымцы намесніка дэкана па працы з замежнымі студэнтамі на грамадскіх пачатках Дзмітрыя С'янава.

Адказнымі за падрыхтоўку пытанняў і матэрыялаў усіх гульняў першага сезона інтэлектуальнага шоу былі старшыя выкладчыкі кафедры прыкладной лінгвістыкі Святлана Халілі-Квасава, Вольга Карань, Мікалай Краскоўскі.

11 красавіка 2024 года адбылася фінальная гульня.

За кубак дэкана ў фінальнай гульні змагаліся па-сапраўднаму лепшыя з лепшых!

Замежныя студэнты паказалі цудоўны ўзровень ведаў па агульным мовазнаўстве, рускай мове і літаратуры, гісторыі, геаграфіі, эканоміцы, мастацтве, спорце, лінгвакраіназнаўстве.

Акрамя традыцыйных рубрык, у фінале юнакоў і дзяўчат чакалі пытанні, прысвечаныя Году якасці, аб'яўленаму ў Рэспубліцы Беларусь у 2024 годзе. І тут замежныя студэнты прадэманстравалі выдатную інфармаванасць аб мэтах і задачах Года якасці, аб стандартах і ўзорных таварах, аб майстрах сваёй справы ў розных галінах жыцця, аб беларускіх і сусветных брэндах, аб тым, як з'явілася паняцце якасці і які шлях яно прайшло ў гісторыі розных краін.

Атмасфера ў зале была працята азартам і імкненнем да перамогі кожнага ўдзельніка фіналу. У напружанні былі і ігракі, і гледачы, і члены журы. Часткі секунды аддзялялі каманду, паспеўшую першай націснуць кнопку адказу, ад іншых удзельнікаў. Фальстарты адбіралі набраныя балы. Лідэр неаднаразова мяняўся на працягу гульні. Студэнты падарылі прысутным сапраўднае свята інтэлекту!

Пасля заканчэння гульні да ігракоў і гледачоў звярнуліся прадстаўнікі Савета зямляцтваў БДУ Ахмед Таўсултанаў і Вэнь Юйкэ, якія падзякавалі арганізатарам гульні за рэалізацыю такога займальнага праекта, а студэнтам за высокую якасць падрыхтоўкі да яго.

У перапынках паміж раундамі замежныя студэнты Каміл Сапараў, Шатлык Бердымадаў, Се Цзінь прадставілі гледачам свае творчыя нумары, падрыхтаваныя пад кіраўніцтвам старшага выкладчыка кафедры прыкладной лінгвістыкі Кацярыны Варанцовай.

Вынікі гульні падвяло журы ў складзе намесніка дэкана па рабоце з замежнымі студэнтамі Дзмітрыя С'янава, намесніка дэкана па прафарыентацыйнай рабоце, загадчыка кафедры рыторыкі і методыкі выкладання Андрэя Акушэвіча, старшыні Савета зямляцтваў БДУ Ахмеда Таўсултанава.

Пераможцамі сталі студэнты 4 курса Ху Івэнь, Фан Вэйлін, Сунь Цзінцзе.

Пасля заканчэння гульні члены журы ўручылі ўсім удзельнікам фінальнай гульні дыпломы і сувеніры, а пераможцам дастаўся галоўны прыз – Кубак дэкана філалагічнага факультэта!

Віншуем нашых пераможцаў!

pon1504241610po_4.jpg